TÜRKİYE’DEN BİR SAĞLIK GURUSU GEÇTİ

Ana sayfa » Kalite » TÜRKİYE’DEN BİR SAĞLIK GURUSU GEÇTİ
posted in Kalite, Liderlik, Sağlık
with 0 comments

Joint Commission’ın Başkanı Dr. Mark Chassin ile Türkiye’de buluştuk.

Filmi biraz geriye sarmak gerekirse, sağlıkta kaliteyle tanışmamı takiben en ilginç gelişmelerden biri, tartışmasız Joint Commission’ın (JC) Chicago’daki merkezini  2002’deki ziyaretimde efsanevi başkan  Dr. Dennis O’Leary ile tanışmam olmuştu. Son derece karizmatik, kurumuna hakimiyeti tam, 21 yıl aynı görevde kalmanın ağırlığını birebir yansıtan bir lider olan Dr. O’Leary emeklilik kararı aldığında JC’da bir yol ayrımına gelindiğini hissetmemek olanaksızdı.

Aylarca süren arama süreci sonuçlanıp yeni başkan açıklandığında değişimin nasıl gerçekleşeceği de netleşmeye başladı. Dr. Mark Chassin Ocak 2008’de göreve başladı, birkaç hafta sonra da kendisini dinleme fırsatım oldu.

JCI’ın ABD dışından tetkikçi olarak seçtiği ilk kişilerden biri olarak göreve başlamamdan yaklaşık bir yıl sonra, her yıl Ocak ayının ilk haftasında gerçekleştirilen yıllık iç eğitim konferansı (Annual Invitational Training Conference) büyük Joint Commision ailesiyle tanışmam için eşsiz bir fırsat oldu. Seçkin isimlerin konuşmalarını dineleme ve çalıştaylarına katılma şansı buldum. Bunların içinde en unutulmaz olanı Dr. Chassin’in Joint Commission’ın yeni vizyonunu paylaştığı ve yaklaşık 1.000 kişiye hitap ettiği konuşmasıydı. Özetle; süreçlere odaklanmış olan akreditasyon sürecini sonuçlara doğru yönlendirmek istiyordu. Kaliteyi “hikayemsi” boyuttan çıkarıp, sağlık sonuçlarını somut olarak iyileştiren ve geliştiren bir araç olmaya taşımaktı amacı. Nasıl yapacaktı peki? Robust Process Improvement adını verdiği yaklaşımla, havacılık gibi güvenli çalışan sektörlerdeki başarılı araç ve uygulamaları sağlığa taşıyarak, hasta güvenliği de dahil olmak üzere toptan bir kalkınma sağlamaktı amacı.

Dünyada sağlığa yön veren en önemli isimlerden biri olarak kabul edilen Dr. Mark Chassin ABD’de her yıl yayınlanan en etkili 50 hekim listesinde 2013 yılında yedinci sırada yer aldı.  (http://www.modernhealthcare.com/article/20130420/INFO/130419962)

Dr. Chassin gibi bir lideri Türkiye’de ağırlamaya yönelik 2010’dan bu yana süren çabalarımız sonuç verdi ve 22. Kalite Kongresi’ne Dr. Mark Chassin’in katılımı sağlanabildi.

image001

Kongre öncesi Dr. Chassin’in katılımcılar için özel olarak kaydettiği video mesaj http://www.youtube.com/watch?v=Z1s7o5xWLOU adresinden izlenebilir. Kongre programına göz atmak içinse şu adrese tıklamak yeterli oluyor:  http://www.kalder.org/TumResimler/22KaliteKongresiProgram_v14.pdf

Kalite Kongresi’nde Dr. Chassin’i sunarken yaptığım kısa konuşmanın metnini aşağıdadır:

Sağlık hizmetinden beklentimiz her geçen gün artıyor. “Doktorum benim için en iyisini düşünür” noktasında değiliz artık. Hastalığımızı ve tedavi alternatiflerini araştırıyoruz, doktorumuzla tüm bu konuları konuşmak, tartışmak, karar hakkında söz sahibi olmak istiyoruz. Hata istemiyoruz, sağlık çalışanlarının mükemmel bir uyum içerisinde bize hizmet vermesini arzu ediyoruz, hasta haklarına saygı bekliyoruz, kalıplara sokulmak yerine kişiselleştirilmiş bir yaklaşım istiyoruz… Liste, uzadıkça uzuyor.

Peki bu beklentiler nasıl karşılanacak? Nasıl bir bilgi birikimi ve yaklaşım bizi sağlıkta kalitede ileriye taşıyacak? 

Sağlıkta kalitenin dünyada kabul edilmiş en önemli adreslerinden biri, merkezi Chicago’da bulunan Joint Commission. Hedefi, sağlık sektörünü en güvenilir endüstrilerden biri haline dönüştürmek olan Joint Commission Amerika Birleşik Devletleri’nde 20.000’den fazla sağlık kuruluşunu akredite ve sertifiye etmektedir. Bugünkü konuşmacımız Dr. Mark Chassin Joint Commission’ın Başkanıdır.

Dr. Chassin ayrıca, kendisinin liderliğinde 2009’da kurulan Joint Commission Center for Transforming Healthcare’in başkanı olarak da görev yapıyor.

Dünyada sağlığa yön veren en önemli liderlerden biri olarak kabul edilen Dr. Chassin’i Türkiye’de ağırlamaktan onur duyuyorum, ve konuşmasını yapmak üzere kendisini sahneye davet ediyorum.”

image002

 

Dr. Chassin’in 13 Kasım 2013’te İstanbul Kongre Merkezi’nde yaklaşık 1.500 katılımcıya hitaben yaptığı etkileyici ve kapsamlı konuşmayı aşağıdan izleyebilirsiniz.  Konuyla ilgilenenlerin ilgisini çekeceğini düşünerek, konuşmasını yaparken kullandığı sunum materyalini de sunuyorum:  Dr. Chassin’in Sunumu.

Bu yazının devamında kongre’den görselleri takiben Dr. Chassin’in  sağlık yöneticileriyle bir araya geldiği toplantı hakkında kısa bilgiyi ve en sonda da özgeçmişini Türkçe ve İngilizce olarak bulacaksınız.

Bir sağlık gurusunun Kalite Kongresi’nde ana konuşmacılardan biri olarak yer almasını Türkiye’de sağlıkta gelinen noktanın bir nişanesi olarak kabul ediyorum. Sağlıkla ilgili tartışmaların bilimsel platformlarda ilgi görmesi bambaşka açılımlara vesile olacaktır.

image003 image004 image005 image006 image007 image008 image009 image010 image011

 

Aynı gün öğleden sonra günü Akredite Hastaneler Derneği ve Sağlıkta Kalite İyileştirme Derneği’nin üyesi sağlık kuruluşlarının tepe yöneticileri Dr. Chassin’le bir araya geldi. Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü’nde gerçekleşen ve sağlıktaki trendleri Joint Commission perspektifinden öğrenme olanağı sağlayan toplantı sohbet ortamında gerçekleşti.

image012 image013 image014 image015 image016 image017 image018 image019


Dr. MARK CHASSIN

Dr. Mark Chassin Joint Commission’ın başkanıdır. Sağlık alanında akreditasyon ve belgelendirme konusunda öncü olan The Joint Commision kuruluşundan bu yana kalitenin dünya çapındaki sembolü olmuştur. Dr. Chassin ayrıca Joint Commission Center for Transforming Healthcare’in de başkanı olarak görev yapıyor. Kendisinin liderliğinde, 2009’da kurulan merkez sağlık hizmet sunumunun en kritik güvenlik ve kalite problemleri olan hastane enfeksiyonları, yanlış taraf cerrahisi, yara yeri enfeksiyonu ve hastanelere önlenebilir yeniden yatışlar konularında ABD’nin önde gelen hastaneleri ve sağlık sistemleriyle birlikte çalışmaktadır. Hedefi sağlık sektörünü en güvenilir endüstrilerden biri haline dönüştürmek olan Joint Commission, etkililiği kanıtlanmış çözümlerini akredite ve sertifiye ettiği 20.000’den fazla sağlık kuruluşuyla paylaşmaktadır.

Dr. Chassin daha önce Sağlık Politikaları konusunda Guggenheim Profesörü, New York’taki Mount Sinai Tıp Fakültesi’nde Sağlık Politikaları Bölümü Başkanı ve Mount Sinai Medical Center’da Hasta Bakımında Mükemmellik’ten sorumlu Executive Vice President olarak görev yaptı. Dr. Chassin ayrıca New York Eyaleti Sağlık Bölümü’nün Başkanlığını yürüttü. Kendisi iç hastalıkları ve acil hekimliği uzmanı olup, Ulusal Bilimler Akademisi bünyesindeki Sağlık Enstitüsü’nün üyesidir.

Dr. Mark Chassin Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Harvard Üniversitesi bünyesindeki Kennedy School of Government’tan aldığı kamu politikası yüksek lisansına ek olarak, University of California Los Angeles’ta halk sağlığı yüksek lisansını tamamladı.

MARK R. CHASSIN, M.D., F.A.C.P., M.P.P., M.P.H.

Mark R. Chassin, M.D., F.A.C.P., M.P.P., M.P.H., is president of The Joint Commission. In this role, he oversees the activities of the nation’s leading accrediting body in health care. Joint Commission accreditation and certification is recognized worldwide as a symbol of quality that reflects an organization’s commitment to quality improvement and to meeting state-of-the-art performance standards. Dr. Chassin is also president of the Joint Commission Center for Transforming Healthcare. Established in 2009 under Dr. Chassin’s leadership, the Center works with the nation’s leading hospitals and health systems to address health care’s most critical safety and quality problems such as health care-associated infection (HAI), hand-off communications, wrong site surgery, surgical site infections, and preventing avoidable heart failure hospitalizations. The Center is developing solutions through the application of the same Robust Process Improvement™ (RPI) methods and tools that other industries rely on to improve quality, safety, and efficiency. In keeping with its objective to transform health care into a high reliability industry, The Joint Commission shares these proven effective solutions with the more than 20,000 health care organizations and programs it accredits and certifies.

Previously, Dr. Chassin was the Guggenheim Professor of Health Policy; founding Chairman of the Department of Health Policy at the Mount Sinai School of Medicine, New York; and Executive Vice President for Excellence in Patient Care at The Mount Sinai Medical Center. Dr. Chassin also served as Commissioner of the New York State Department of Health. He is a board-certified internist and practiced emergency medicine for 12 years, and is a member of the Institute of Medicine of the National Academy of Sciences.

Dr. Chassin received his undergraduate and medical degrees from Harvard University. He holds a master’s degree in public policy from Kennedy School of Government at Harvard, and a master’s degree in public health from UCLA.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.